Kominki - krótki poradnik kupującego

Aby dokonać właściwego wyboru, należy określić własne potrzeby:

• Czego Państwo oczekujecie instalując wkład kominkowy?

• Czy walorów estetycznych i przyjemności z obserwacji płomienia, czy też dodatkowe Ľródło ciepła w okresach przejściowych, a może skutecznego sposobu ogrzewania?

Przedstawimy, zatem poniżej informacje, które pozwolą Państwu odpowiedzieć na te pytania.

Wybór wkładów kominkowych oferowanych przez różnych producentów jest bardzo szeroki. Dostępne są urządzenia z szybą z 1, 2 lub nawet 3 stron. Różnią się one także rozmiarami, kształtem, sposobem otwierania drzwiczek (na bok, podnoszone do góry, chowane pod urządzenie) oraz elementami estetycnymi .

Do najważniejszych parametrów wkładu kominkowego należą:

• taryfikacja urządzenia,

• moc,

• wydajność,

• technologia wykonania,

• odpowiedni system rozprowadzenia ciepła,

• właściwy ciąg kominowy,

• dopływ powietrza do procesu spalania,

• dobór odpowiedniego paliwa.

Należy również uwzględnić ewentualne zakłócenia spowodowane mechaniczną wentylacją oraz walory estetyczne jak sposób czyszczenia szyby czy wystrój ramy (farba, emalia, mosiądz, chrom, złoto itp.).

Moc grzewcza paleniska podawana jest w KW. Producenci określają moc paleniska używają zarówno pojęcia mocy nominalnej, jak i mocy maksymalnej, lecz jedynie moc nominalna odpowiada prawdziwym możliwościom paleniska. Moc maksymalna odpowiada 150% mocy nominalnej i jest uzyskiwana w optymalnych warunkach laboratoryjnych. Przelicza się, że 1KW mocy nominalnej ogrzewa średnio 25m3, co odpowiada 9,3 m2 (przy założeniu dobrego współczynnika izolacyjności ścian oraz standardowej wysokości pomieszczeń 2,7m i wysokiej sprawności wkładu.

Kominki - wkłady kominowe dzielimy na rusztowe i bezresztowe. Ruszt, czyli okratowane podwyższenie, na którym układane jest drewno do spalania, jest najbardziej wrażliwą częścią wkładu kominkowego. Jednocześnie ruszt w połączenie z popielnikiem powoduje, że wkład kominkowy można użytkować bez przerwy zapewniając ciągłość ogrzewania pomieszczenia. Z tego względu przy wyborze kominka pracującego ciągle konieczny jest wybór pieca rusztowego.

Wielkość obudowy kominka dobierana jest do wielkość pomieszczenia, z uwzględnieniem osobistych preferencji przyszłego użytkownika. Natomiast wielkość i moc cieplna paleniska grzewczego zależy głównie od kubatury ogrzewanych pomieszczeń.

Kominek powinien być stawiany na stabilnym podłożu, styropian znajdujący się pod wylewką powinien zostać usunięty. Wszelkie osiadanie kominka związane z osiadaniem podłoża może spowodować rozszczelnienie układu spalinowego a w konsekwencji dymienie do pomieszczenia. W przypadku gdy strop jest za słaby należy go wzmocnić, lub przenieść część ciężaru kominka na ścianę (średnia waga kominka wynosi ok. 450 kg). Kominka nie stawia się na drewnianej lub łatwo palnej podłodze.

Serwis pozycjonowany przez: Projektowanie stron internetowych Lublin